Article Image Alt Text

Berwick Junior High sweeps parish relays team titles

Berwick Junior High School swept the team titles at the St. Mary Parish Junior High Championship Relays March 28.
Berwick Junior High boys and girls each totaled 146 points.
Other boys teams participating included Patterson, second place, 104 points; Franklin, third, 80; B.E. Boudreaux, fourth, 48; Central Catholic and Chitimacha, tied for fifth with 29 each; Immanuel Christian, seventh, 26; Morgan City, eighth, 20; and Centerville, ninth, 11.
Berwick’s Draven Bryan was co-Field Most Valuable Performer along with Patterson’s Jose Rivera, while Berwick’s Darby Frickey was Track MVP. Chitimacha’s Jacob Mora was the meet’s Outstanding Performer.
Bryan finished second in the shot put with a throw of 36 feet, 2 inches and won the discus with a toss of 127 feet, 7 inches.
Rivera finished fifth in the high jump with a leap of 4 feet, 6 inches, finished fourth in the long jump with a leap of 15 feet, 2.5 inches and won the triple jump with a leap of 33 feet, 9 inches.
Frickey won the 800-meter run with a time of 2:32, placed first in the the 1,600-meter run with a time of 5:28 and won the 3,200-meter run with a time of 11:56.
Mora finished fifth in the 100-meter hurdles with a time of 19.17, second in the triple jump with a leap of 32 feet, 10 inches, won the shot put with a toss of 37 feet, 10 inches and finished second in the discus with a heave of 102 feet, 3 inches.
Other girls teams participating included Patterson was second with 68 points; B.E. Boudreaux, third, 65; Morgan City, fourth, 59; Franklin fifth, 52; Chitimacha, sixth, 35; Hanson, seventh, 28; Central Catholic, and Immanuel Christian, tied for eighth, 14 each; and Centerville, 10th, four.
Berwick swept two of three individual awards as Kaylee Percle was named Track MVP and Arianna Jones was the meet’s Outstanding Performer. Chitimacha’s Amber Mora was the Field MVP.
Percle finished second in the 800-meter run with a time of 2:52, won the 1,600-meter run with a time of 6:37 and won the 3,200-meter run with a time of 14:54.
Jones won the 100-meter dash with a time of 14.05, placed third in the 200-meter dash with a time of 30.12, won the 400-meter dash with a time of 1:07.59 and placed second in the high jump with a leap of 4 feet.
Amber Mora won the high jump with a leap of 4 feet, 5 inches; placed sixth in the long jump with an 11-foot, 10-inch mark; won the triple jump with a leap of 27 feet, 3 inches and placed second in the shot put with a heave of 27 feet, 1.5 inches.
Below are the complete results for East St. Mary Parish competitors:
Female Results
100 meter dash: 1, Arianna Jones, Berwick Junior High, 14.05; 3, Logan Gore, Patterson Junior High, 14.14; 4, Mariah Pleasant, Morgan City Junior High, 14.28; 5, Salenna Charles, PJH, 14.36.
200 meter dash: 1, Logan Gore, PJH, 29.45; 3, Arianna Jones, BJH, 30.12; 5, Anesia Malveaux, BJH, 31.09; 6, Aniyah Martin, PJH, 31.64.
400 meter dash: 1, Arianna Jones, BJH, 1:07.59; 3, Laila Dinger, Immanuel Christian, 1:15.44; 4, Evalyn Blanc, BJH, 1:17.37; 5, Zorrie Spain, PJH, 1:18.06; 6, Lindsey Reagan, PJH, 1:19.64.
800 meter run: 2, Kaylee Percle, BJH, 2:52.00; 3, Zorrie Spain, PJH, 3:03.00; 4, Guadalupe Ramirez, MCJH, 3:07.00; 5, Reagan Lindsey, PJH, 3:08.00; 6, Elizabeth Hartman, MCJH, 3:14.00.
1600 meter run: 1, Kaylee Percle, BJH, 6:37.00; 6, Guadalupe Ramirez, MCJH, 7:21.00.
3200 meter run: 1, Kaylee Percle, BJH, 14:54.00; 2, Guadalupe Ramirez, MCJH, 15:18.00; 6, Abby Williams, BJH, 17:15.00.
100 meter hurdles: 1, Bronwyn Colbert, BJH, 18.13; 4, Laila Dinger, IC, 19.41; 6, Salenna Charles, PJH, 19.88.
300 meter hurdles: 2, Bronwyn Colbert, BJH, 1:00.19; 3, Karlecia Jones, BJH, 1:01.92; 4, Madison Voisin, MCJH, 1:02.11; 5, Salenna Charles, PJH, 1:02.19.
4 x 100 meter relay: 2, PJH, A Relay, 57.00, Aniyah Martin, Salenna Charles, Lanasia Firmin, Logan Gore; 3, MCJH, A Relay, 1:00.81, Kailani Harris, Mariah Pleasant, Cierra Poole, Asia Starling; 4, BJH, A Relay, 1:00.94, Larasia Clark, Bronwyn Colbert, Anesia Malveaux, Shanel Plata.
4 x 200 meter relay: 2, PJH, A Relay, 2:01.67, Aniyah Martin, Amaya White, Lanasia Firmin, Logan Gore; 4, BJH, A Relay, 2:05.72, Linda Carpenter, Larasia Clark, Bronwyn Colbert, Anesia Malveaux; 5, MCJH, A Relay, 2:10.28, Kailani Harris, Asia Starling, Cierra Poole, Mariah Pleasant.
4 x 400 meter relay: 1, MCJH, A Relay, 5:18.00, Cierra Poole, Mariah Pleasant, Kailani Harris, Asia Starling; 2, PJH, A Relay, 5:26.00, Lanasia Firmin, Kamiya Lewis, Zorrie Spain, Amaya White; 3, BJH, A Relay, 5:28.00, Evalyn Blanc, Linda Carpenter, Kaylee Percle, Shanel Plata.
High jump: 2, Arianna Jones, BJH, 4-00.00; 3, Ashli Williams, BJH, 4-00.00; 6, Trysten Tallada, MCJH, 3-08.00.
Long jump: 2, Hailey Skiles, Central Catholic Junior High, 12-11.50; 4, Laila Dinger, IC, 12-02.50.
Triple jump: 2, Guiliana Spitale, BJH, 27-03.00; 4, Grace Campbell, BJH, 22-10.00; 5, Hailey Skiles, CCJH, 22-08.50.
Shot put: 1, Tyanna Gregorieff, MCJH, 28-09.50; 3, Katie Hinkle, BJH, 27-01.00; 4, Gabby Wachob, BJH, 26-02.00; 5, Brianna Simon, PJH, 23-04.00; 6, Sheridan Crane, PJH, 22-09.00.
Discus throw: 1, Grace Campbell, BJH, 70-00; 2, Tyanna Gregorieff, MCJH, 63-10; 3, Brianna Simon, PJH, 62-09; 4, Hailey Skiles, CCJH, 60-06; 5, Sheridan Crane, PJH, 58-02; 6, Mikah Ortiz, BJH, 57-05.
Male Results
100 meter dash: 1, Brandon Boutte, PJH, 12.08; 5, Brett Bearb, BJH, 12.56.
200 meter dash: 2, Brett Bearb, BJH, 26.44; 3, Caleb Menina, CCJH, 26.57; 5, Chase Washington, PJH, 26.76; 6, Hugh Hamer, CCJH, 27.92.
400 meter dash: 2, Caleb Menina, CCJH, 59.88; 3, Isaiah Williams, BJH, 59.92; 4, Hugh Hamer, CCJH, 1:03.57; 5, Nisaiah Bennett, BJH, 1:04.09.
800 meter run: 1, Darby Frickey, BJH, 2:32.00; 2, Mason Barrilleaux, BJH, 2:40.00; 3, Damyre Thompson, PJH, 2:45.00; 5, Alex Haven, PJH, 3:01.00; 6, Kaleb Pearce, MCJH, 3:10.00.
1600 meter run: 1, Darby Frickey, BJH, 5:28.00; 2, Matthew Broussard, BJH, 5:50.00; 3, Alex Haven, PJH, 6:11.00; 4, Luke Tayloe, ICS, 6:23.00; 5, Thane Dinger, ICS, 6:26.00; 6, Channing Rivere, CCJH, 6:40.00.
3200 meter run: 1, Darby Frickey, BJH, 11:56.00; 2, Thane Dinger, ICS, 13:55.00; 3, Luke Tayloe, ICS, 13:56.00; 4, Mason Barrilleaux, BJH, 14:32.00; 5, Chris Harris, PJH, 16:40.00; 6, Lane Gaudet, MCJH, 16:43.00.
100 meter hurdles: 2, Jose Rivera, PJH, 17.26; 4, Mason Barrilleaux, BJH, 18.97; 6, Chance Randle, MCJH, 19.28.
300 meter hurdles: 2, Mason Barrilleaux, BJH, 53.22; 3, Drayton Keller, MCJH, 53.72; 4, Nasere Washington, PJH, 56.12; 5, Tristan Rentrop, BJH, 56.60; 6, Alijah Jackson, PJH, 56.99.
4 x 100 meter relay: 2, PJH, A Relay, 51.52, Kylan Hawkins, Chase Washington, Louis Jones, Brandon Boutte; 4, BJH, A Relay, 53.87, Brett Bearb, Nisaiah Bennett, Dakhari Clark, Matthew Broussard; 5, CCJH, A Relay, 54.23, Caleb Menina, Hugh Hamer, Howard Kinchen, Caleb O’Con; 6, MCJH, A Relay, 1:02.16, Richard Sartwell, Kenny Ta, Chance Randle, Daniel Martinez.
4 x 200 meter relay: 2, PJH, A Relay, 1:44.08, Chase Washington, Louis Jones, Kylan Hawkins, Brandon Boutte; 3, BJH, A Relay, 1:47.70, Milton Barrilleaux, Brett Bearb, Nisaiah Bennett, Isaiah Williams; 5, MCJH, A Relay, 2:07.66, Richard Sartwell, Kenny Ta, Chance Randle, Daniel Martinez.
4 x 400 meter relay: 1, BJH, A Relay, 4:22.00, Milton Barrilleaux, Nisaiah Bennett, Darby Frickey, Isaiah Williams; 3, ICS, A Relay, 5:16.00, Jean Luke Barkley, Namon Bennett, Thane Dinger, Luke Tayloe; 4, PJH, A Relay, 5:22.00, Damyre Thompson, Kylan Hawkins, Alex Haven, Nasere Washington; 5, MCJH, A Relay, 5:37.00, Richard Sartwell, Kenny Ta, Gabe Blanchard, Daniel Martinez.
High jump: 1, Isaiah Williams, BJH, 5-00.00; 3, Alijah Jackson, PJH, 4-08.00; 4, Milton Barrilleaux, BJH, 4-08.00; 5, Jose Rivera, PJH, 4-06.00.
Long jump: 1, Louis Jones, PJH, 17-03.00; 2, Milton Barrilleaux, BJH, 16-03.00; 3, Caleb Menina, CCJH, 16-02.50; 4, Jose Rivera, PJH, 15-02.50; 6, Howard Kinchen, CCJH, 14-07.00.
Triple jump: 1, Jose Rivera, PJH, 33-09.00; 3, Alijah Jackson, PJH, 31-07.00; 5, Mason Barrilleaux, BJH, 29-01.50.
Shot put: 2, Drayven Bryan, BJH, 36-02.00; 3, Justice Perou, MCJH, 34-07.00; 6, Nasere Washington, PJH, 33-11.00.
Discus throw: 1, Drayven Bryan, BJH, 127-07; 4, Nasere Washington, PJH, 91-09; 5, Timothy Soudelier, BJH, 90-03.

ST. MARY NOW & FRANKLIN BANNER-TRIBUNE

Franklin Banner-Tribune
P.O. Box 566, Franklin, LA 70538
Phone: 337-828-3706
Fax: 337-828-2874

Morgan City Daily Review
P.O. Box 948, Morgan City, LA 70381
Phone: 985-384-8370
Fax: 985-384-4255